среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie plastykoweGorzowa Wielkopolskiego na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również siekać na sześciany o równych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PCV wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz własnych upodobań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i ogrodzenie z plastiku na plot i bramkę sztachetowa wznosi się z kamieni różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o niesymetrycznych układach, trzeba je adekwatnie dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego integrował się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий