понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli po prostu żywop��ot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem często służą także za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia z PCV buduje się w słonecznych miejscach, w których szybko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Bez liku wdzięku maja także takie rosnące ploty, które prowadza poprzez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również ekspansywnie kwitną, ale wymagają tez mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia Winylowe zdołają być niezwykle smukłe, jednakże powinno się je regularnie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий